Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pek çok anne ve baba hayatın getirdiği zorluklardan dolayı ne yazık ki çalışmak zorunda oluyorlar ve çocuklarını emanet edecek kişiyi bulmakta mesele yaşayabiliyorlar. Bilhassa ansızın fazla bebeği olanlar bu konuda çok daha çaresiz vaziyetteler ve hem emin hem de kaliteli bir bebek bakıcısı bulmak oldukça zor denilebilir.

Bebeğiniz başka bir deyişle çocuğunuz herşeyiniz olduğu için onun hem sevgi dolu hem de iyi bir eğitmen olan bir bakıcı tarafından yetiştirilmesi çok ehemmiyetli. Elbette öncelikle dikkat edilmesi şart olan konu bakıcının güvenilirliği. Kendi anneniz veya eşinizin annesi çocuk bakımı gerçekleştirecek vaziyette değilse veya başka bir şehirde yaşıyorsa ilk yapmanız şart olan yakın etrafınızdan çocuk bakımı ile ilgili tecrübeli ve istekli birisiyle beraber çalışmak. Ancak bunu gerçekleştirmek oldukça zor olduğu için dışarıdan bir bakıcı arama isteğine sahip olacaksınız.

Dışarıdan bulduğunuz kişiler muhtemelen önceden kendi çocuklarını büyüttüklerinden dolayı sizin çocuk yetiştirme tavsiye ve isteklerinize pek uymayacaklardır. Şayet eğitimsiz bir bakıcıya eşit gelirseniz karşılaşabileceğiniz bu vaziyete düşmemek için çocuk gelişimi, öğretmenlik veyahut bebek hemşireliği konusunda tecrübeli bir bakıcı aramaya başlamanız çok daha profesyonel ve kaliteli bir bakım talihini çocuğunuza sunacaktır.

Eğitimli bir bakıcıda aramanız gerekenler eski referansları ve işlerini neden bıraktıklarına değin izahlardır. Referansları arayıp kontrol etmeli ve ailelerin memnuniyetlerini ölçmelisiniz. Bu arada bebek bakıcınızın evin tüm işleri ile ilgilenmesini beklemek de yersiz olacaktır. Ehemmiyetli olanın hane işlerinin yapılması değil bebeğinizin kaliteli bir ortamda sıhhatli bir şekilde büyümesi gerektiği olduğunu unutmamalısınız.

Bilhassa her işi yapacağını söyleyen yabancı veya kaçak bakıcılardan uzak durmanızı, bir miktar ucuzluk ve ev işi için bebeğinizi tehlikeye atmamanızı öneriyoruz. Güvenlik için evinize ses kayıt veya kamera aleti yerleştirmeyi düşünüyorsanız bunu gelen adaya bildirmeli ve hususi hayata saygı ilkesinden şaşmamalısınız. Evdeki kamera sistemini kabullenen bakıcınız zati verdiği hizmetin kalitesine güveniyor olacaktır ve bu yüzden rastgele bir çekincesi bulunmayacaktır.

Çünkü izleme teknikleri maalesef olaylar gerçekleştikten sonra cezalandırma sağladığı için kötü şeyler gerçekleşmeden önce bunu bir caydırıcı tedbir olarak kullanmak bebeğinizin güvenliğini daha fazla sağlayacaktır.

Related posts

Leave a Comment