Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

İlk olarak, aileler, bebek  bakıcısı aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin ehemmiyet derecelerini belirlemeliler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istediklerine karar verdikten sonra, kendilerine aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, bebek bakıcısı ile müzakereyi beraber yapmalı, bakıcının ne vakit çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine beraber karar vermelidir. Bakıcı arayışına girmeden önce, çocuğa akrabalardan birinin bakıp bakmaması konusu konuşulmuş ve bu konudaki net karar da verilmiş olmalıdır. Bir takım eşler bu konularda birbirleriyle yeterince açık konuşamamaktadır. Eşlerden biri çocuğuna bakıcının bakmasını uygun bulurken, bir ötekisi çocuğa annesinin bakmasını isteyebilir; bu gibi kararlar bakıcı arayışı başlamadan verilmelidir. Bu konular evvelce konuşulmazsa, karar verme sürecinde veya bakıcıyla müzakere esnasında gönülsüz eş sebebiyle ihtilaf yaşanabilir. Çocuğa bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir, bu vaziyette aşağıdaki şartların karşılanmasına dikkat edin;

Bu kişinin bebeğinize bakmaya cidden gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,

Bu kişiden bebeğinize  olasıysa kendi hanenizde bakmasını isteyin,

Çocuğunuzun geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,

Bu kişiye bebeğinize bakımı ve eğitimi konusunda tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba biraradayken deklarasyonun.

Bebeğinize bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir çocuk bakıcısı olsun, bebeğinizin kendi evinde bakılmasını sağlmanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kaidelerini daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrı olarak, çocuğunuzun yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikelere karşı tedbir alabilmeniz de daha kolaylaşır. Mesela emeklemeye başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle alakalı tedbir almanız gerektiğinde, bunu kendi hanenizde yapmanız daha kolay olur. Başka bir hanede, even giren çıkan kişileri kontrol edemezsiniz, ancak kendi hanenizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmesi açısından da ehemmiyetlidir.

Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal şartlarda bebeğinizin 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylelikle, bebeğiniz anaokulu yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bebeğinize  bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; zira çocukların sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Çocuk yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sıhhatsizdir. Ayrı olarak, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne-baba için de yorucudur.

Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere anımsatma olması itibariyle, çocuk bakıcısı ararken dikkat edilmesi şart olan noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;

Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,

Aile yaşantısının düzenli olmasına,

Dakik ve elinin acele etmesine,

Sevecen ve güleryüzlü olmasına,

Esnek ve toleranslı olmasına, katı-kaideci olmamasına,

Mynet Anne Çocuk sayfasını Facebook’ta beğenerek bizi sosyal medya üzerinden izleyebilirsiniz.

Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,

Mesuliyet ve insiyatif sahibi olmasına,

İletişim maharetinin olmasına,

Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,

Sabırlı olmasına,

Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve şuurlu olmasına,

Çocuğu veyahut işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,

Sigara içmemesine.

Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce olasıysa bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin çocuğunuza en fazla kendi çocuklarına davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin çocuğunuza, kendi çocuklarına davrandığından daha yürekli ve merhametli davranamaz, sizin çocuğunuzu, kendi çocuklarını sevdiğinden daha fazla sevemez.

Ayrı olarak, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. ihtiyaç duyulan vesikaları temin edin.

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin çocuk bakıcılığı için sahiden yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişillik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla müzakereler yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Şartlarınız gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalmasını istemeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, çocuğunuzla akşamları siz ilgilenmeye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden daimi ayrı kalması onun sıhhati açısından çok sıhhatli değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını evvelce belirleyin, çocuğunuzun bakımı ve eğitimi konusunda tüm beklentilerinizle beraber açık bir şekilde ve anne -baba biraradayken konuşun. Bakıcıdan performansının üzerinde beklentilerinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın. Ailedeki herkesin çocuğunuzun bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en mukaddes mesleklerden birini icra ettiğini herkese anımsadın.

Çalışan bir anneyseniz, işe başlamadan önce yeterli bir müddet bebeğinize bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce mertebeli olarak günün belirli saatlerinde haneden uzaklaşarak bebeğinizi bu uzun süreli ayrılığa ağır ağır alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan bebeğinizi bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık hanenizi arayarak hanede herşeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir haneye uğramasını rica ederek bebeğinizi kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment